تقابل جدید کشتی‌های چین و فیلیپین در دریای چین جنوبی
03:11 2023/10/23

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقام‌های فیلیپین اعلام کردند، کشتی‌های گارد ساحلی چین به دو شناور این کشور شامل یک قایق حمل تدارکات و یک قایق گارد ساحلی فیلیپین در دریای چین جنوبی اصابت و برای خدمه آن خطرآفرینی کرده اند.

به نوشته پایگاه «بی.بی.سی»، طبق اعلام مقامات فیلیپینی، دو کشتی تدارکات رسانی فیلیپین روز یکشنبه عازم یک پست دیده‌بانی این کشور در جزیره «توماس شول دوم» در دریای چین جنوبی بودند؛ حوزه‌ای که در ماه‌های اخیر چند بار شاهد تشدید تنش‌ بین قایق‌های چینی و فیلیپینی بوده است.

مانیل اعلام کرد، آنچه که این کشور «مانورهای مسدود کننده خطرناک» پکن خواند امنیت خدمه کشتی های فیلیپینی را به خطر انداخته است.

چین اما با رد ادعاهای مطرح شده علیه خود اظهار کرد،‌ فیلیپین «عمدا خودش دردسر درست کرده است».

فیلیپین یک پست دیده‌بانی را در داخل یک کشتی نظامی‌اش که سال‌ها قبل در جزیره «توماس شول دوم» به گل نشست ایجاد کرده و ماهانه به سربازانش که در این پست دیده بانی هستند تدارکات می‌رساند. در ماه‌های اخیر در خلال این تدارکات‌رسانی کشتی‌های چین و فیلیپین دچار تنش و برخورد شده‌اند.

مقام‌های فیلیپینی ادعا می‌کنند، قوای چین از زمان شروع ریاست جمهوری «فردیناند مارکوس جونیور» در ژوئن  2022 به دلیل رویکرد دولت وی برای برقراری روابط نظامی نزدیک‌تر با واشنگتن، رفتار با کشتی‌های فیلیپینی را تهاجمی‌تر کرده‌اند.  

مقام‌های نظامی فیلیپین گفتند، یک کشتی گارد ساحلی و یک کشتی شبه‌نظامی چین در دو حادثه جداگانه به یک کشتی گارد ساحلی فیلپین و یک قایق نظامی مخصوص انتقال تدارکاتش در نزدیکی جزیره توماس شول دوم کوبیده‌اند.

این مقامات مشخص نکردند، آیا این دو حادثه باعث ایجاد خسارت یا جراحت شده است یا خیر.

دولت فیلیپین گفت، این مورد اخیر تقابل بین کشتی‌های چین و کشتی های این کشور را «به شدیدترین وجه» محکوم می‌کند و آن را نقض حاکمیت مانیل می‌داند.

یک نیروی ضربت نظامی فیلیپین در بیانیه‌ای اعلام کرد، این تصادم ها هنگامی رخ دادند که دو کشتی تدارکاتی فیلیپین با اسکورت دو قایق گارد ساحلی عازم انتقال محموله‌های غذا و دیگر محموله‌ها به جزیره بودند.

طبق اعلام فیلیپین،‌ قایق تدارکاتی دوم توانست خود را به پست دیده‌بانی این کشور برساند.

چین تقریبا مدعی کل دریای چین جنوبی از جمله جزایر اسپراتلیز که جزیره توماس شول دوم زیرمجموعه‌ آن قرار دارد، است. با این حال این ادعاهای چین با ادعاهای ارضی چند کشور دیگر در این دریا از جمله فیلیپین و ویتنام تعارض پیدا کرده است.

پایان پیام/م