ترور ناموفق «شینزو آبه» نخست‌وزیر پیشین ژاپن
06:33 2022/07/08

به گزارش گروه بین‌‎الملل خبرگزاری فارس، «شینزو آبه» نخست‌وزیر پیشین ژاپن حین سخنرانی در شهر «نارا» به ضرب گلوله مجروح شد.

شبکه «ان اچ کی»  ژاپن اعلام کرد، عامل تیراندازی به سمت شینزو آبه بازداشت شده است.

در ادامه این گزارش آمده، نخست‌وزیر پیشین ژاپن که در پی اصابت تیر به زمین افتاده بود برای درمان به بیمارستان منتقل شد.

بنا به گزارش مذکور، تیراندازی به سمت شینزوآبه به وسیله یک تفنگ از پشت انجام شده است. برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که تیر به سینه وی اصابت کرده است.

شینزو آبه دو سال پیش به دلیل مشکلات بیماری از قدرت کناره گیری کرد؛ پس از آن «یوشی‌هیده سوگا» نخست‌وزیر جدید ژاپن شد. (جزئیات بیشتر)

آبه شینزو متولد ۲۱ سپتامبر ۱۹۵۴ است و در بین نخست وزیران پس از جنگ جهانی دوم ژاپن سومین دوره طولانی تصدی را دارا بوده‌است.

وی در سال ۲۰۰۶ به این سمت برگزیده شده بود. آبه جانشین «جونیچیرو کویزومی» شد که پس از پنج سال تصدی سمت نخست‌وزیری و رهبری حزب لیبرال دموکرات از این دو مقام کناره گرفته بود.

کویزومی در روز ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۷ و در پی رسوایی‌های مالی چند تن از اعضای کابینه و ناکامی حزب در انتخابات مجلس علیای این کشور از سمت نخست‌وزیری و ریاست حزب لیبرال دموکرات ژاپن اعلام استعفا کرد.

در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۲، آبه وزیر دفاع سابق را در انتخابات داخلی حزب لیبرال دموکرات شکست داد و سپس با یک پیروزی قاطع در انتخابات سرتاسری سال ۲۰۱۲ بار دیگر به نخست‌وزیری رسید.

در سال ۲۰۱۴، آبه با پیروزی مجدد در انتخابات موفق به حفظ اکثریت دو سومی خود در پارلمان در ائتلاف با حزب کمیتوی نو شد. به دنبال برگزاری انتخابات زودهنگام در ژاپن و تشکیل پارلمان جدید، مجلس سفلای این کشور آبه را در سال ۲۰۱۵ مجددا به عنوان نخست وزیر تعیین کرد.

انتهای پیام/