واکنش تند ونزوئلا به اعترافات اخیر «بولتون دیوانه»
03:33 2022/07/15

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام ارشد دولت ونزوئلا روز جمعه به اعتراف اخیر «جان بولتون» مقام پیشین کاخ سفید درباره تلاش آمریکا برای انجام کودتا در دیگر کشورها واکنش نشان داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «خورخه رودریگز» رئیس مجلس ملی ونزوئلا گفت: «آنچه در سر این جان بولتون دیوانه می‌گذشت این بود که خشونت [در ونزوئلا] شدت خواهد گرفت و بهانه‌ای برای حمله نظامی فراهم می‌شود. حمله نظامی به ونزوئلا».

به نوشته وبگاه «لاتین امریکا نیوز» او حین سخنرانی در مجلس ملی ونزوئلا افزود: «آن‌ها از وفاداری حلقه نزدیک به رئیس جمهور [نیکلاس] مادورو بهت‌زده شدند زیرا به خریدن شرافت دیگران و به نخ کشیدن عروسک‌های خیمه شب بازی عادت دارند».

رودریگز درباره ارتباط آمریکایی‌ها با دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی گفت: «آن‌ها با لوییس آلماگرو در تعامل هستند، آشغالی که در خدمت ایالات متحده است. او معمار کودتا علیه اوو مورالس اندکی پس از پیروزی قاطع در انتخابات بولیوی بود».

وی متذکر شد، بولتون در مصاحبه اخیرش به «قتل‌ها، ترورها، تحریم‌ها، اقدامات تجاوزکارانه، آموزش تروریست‌ها و شبه‌نظامیان» اشاره‌ای نکرد.

در ادامه، مجلس ملی ونزوئلا با صدور بیانیه‌ای اظهارات اخیر بولتون و همچنین «کری فیلیپتی» معاون وزیر امور خارجه سابق آمریکا درباره تهاجم نظامی به کوبا، ونزوئلا و بولیوی را محکوم کرد.

«پدرو اینفانته» معاون رودریگز نیز در این جلسه گفت: «اظهارات این افراد، اتفاقی نیست بلکه بر اساس سیاست خارجی تاریخی آمریکا درباره مداخله‌جویی و به راه انداختن کودتا است».

این مقام ونزوئلایی افزود: «این دو نفر وجوه مشترکی دارند. اول اینکه عضو حزب جمهوری‌خواه هستند. آن‌ها صهیونیست‌های دوست و حامی اسرائیل، جنگ‌طلب، ضد کمونیسم، ضد کوبا، ضد نیکاراگوئه، ضد ونزوئلا و ضد مردمان مستقل جهان هستند. آن‌ها فاشیست‌هایی جنگ‌طلب هستند».

اخیراً اذعان جنجالی جان بولتون به ایفای نقش آمریکا در انجام برخی کودتاها در جهان، خبرساز شده است. او در دولت‌ «جورج بوش پسر» نماینده آمریکا در سازمان ملل بود و در دولت دونالد ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید فعالیت داشت.

وی در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» که درباره تحقیقات کنگره در مورد حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره بود، اظهارنظرها درباره تلاش رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای انجام کودتا را رد کرد و گفت که ترامپ به اندازه کافی صلاحیت ندارد که «کودتای با دقت برنامه‌ریزی‌شده» را انجام دهد.

بولتون تصریح کرد: «به عنوان کسی که به برنامه‌ریزی کودتا کمک کرده است - نه در این جا همانطور که می‌دانید در مکان‌های دیگر- این اقدام (کودتا) کار زیادی می‌طلبد و این کاری نیست که او (ترامپ) انجام داده باشد».

مجری سی‌ان‌ان در ادامه از بولتون درباره جزئیات کودتاها سؤال پرسید و بولتون قبل از آن که به ونزوئلا اشاره کند، گفت: «من وارد جزئیات نمی شوم. معلوم شد که موفقیت آمیز نبود. نه این که ما اقدامات زیادی در این راستا انجام دادیم بلکه شاهد آن چه که برای یک اپوزیسیون برای تلاش برای سرنگونی یک رئیس‌جمهور غیرقانونی انتخاب شده انجام شد، بودیم و آن‌ها شکست خوردند».

طبق گزارش رویترز، در سال ۲۰۱۹، بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید علناً ​​از درخواست «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا برای حمایت از تلاش ارتش برای برکناری نیکلاس مادورو حمایت و استدلال کرد که انتخاب مجدد مادورو غیرقانونی است اما در نهایت مادورو در قدرت باقی ماند.

انتهای پیام/