پهلوانک‌های ایران‌زمین نوید عصر جدید/ یادآوران آداب جوانمردی+ فیلم
01:00 2022/07/16

خبرگزاری فارس- گروه هنر و رسانه: فصل سوم مسابقه استعدادیابی عصر جدید با اجرای احسان علیخانی به نقطه پایانی خود رسیده و بعد از اجرای فینال در انتظار آرای مردمی است تا نفرات برگزیده خود را بشناسد. در طول برنامه گروه هنر خبرگزاری فارس در گزارش های مختلفی به اجراهای خاص و پر طرفدار این برنامه پرداخت. از احساس یاسین گرفته تا وحید موسوی و همچنین اهمیت حضور خانم‌های کودک و نوجوان و... گاه هم برای بهتر شدن و پیشرفت برنامه با نگاهی انتقادی به برخی از موضوعات پرداخته شده‌است. در این میان جای پرداختن به باستانی کاران کوچک یا همان گروه پهلوانک‌های ایران‌زمین خالی بود، که در این گزارش تلاش خواهیم کرد به اهمیت و جایگاه این گروه بپردازیم.

اما در این میان گروهی از خردسالان و نوجوانان در این رقابت‌ها حضور دارند که علاوه بر شگفتی در اجرا و توانایی آن‌ها در اجرای ورزش زورخانه‌ای نکات دیگری را هم موردتوجه قرار می‌دهند.گروه پهلوانک‌های ایران‌زمین که در تمامی اجراهای خود از مراحل ابتدایی برنامه عصر جدید تا مرحله فینال، داروان و تماشاگران را با میزان هماهنگی و استعداد خود در انجام فعالیت‌های ورزشی به وجد آورده‌اند؛ ویژگی مهم دیگری را هم در اجراهای خود به نمایش درآورده‌اند.

منش پهلوانی و ادب بدون شک یکی از حلقه‌های مفقوده ورزش حرفه‌ای امروز است. ورزشی که با تأثیرپذیری از مدرنیته و ورود سرمایه‌های اقتصادی فراوان به آن، بیشتر تبدیل به صنعتی بی‌رحم شده و از شاخصه‌های جوانمردی فاصله بسیاری گرفته است.اما در این میان و در بحبوحه وزرشی که بیشتر باهدف قهرمانی و پیروزی به حیات خود ادامه می‌دهد؛ رفتار پهلوان منشانه اعضا گروه پهلوانک‌های ایران‌زمین تلاشی است تا رفتار ورزشکارانی چون غلامرضا تختی و پوریا ولی به افسانه و داستان‌های دور از ذهن تبدیل نشده و اهمیت رفتار پهلوانی شعاری نشود که لقلقه زبان بزرگان ورزش باشد در بازدید از ورزشکاران رشته‌های مختلف که سالی چند بار بروند و توصیه کنند که اول پهلوان باشید و سپس به قهرمانی فکر کنید!شاید همین چند دوره گذشته لیگ برتر فوتبال ایران بود که جشن پایانی آن با تقدیر از ابراهیم صادقی بازیکن آن روزهای تیم سایپا به‌عنوان بازیکن اخلاق همراه شد، روزی که صادقی به روی سن رفت و بعد از دریافت جایزه بازیکن اخلاق به نکته‌ای مهم و قابل‌تأمل در ورزش کشور اشاره کرد و گفت: «متأسفانه رسانه‌ها بیشتر به بازیکنانی که حاشیه بیشتری داشته باشند اهمیت می‌دهند و یک ورزشکار بی‌حاشیه و بااخلاق دیده نمی‌شود.»

در نهایت اینکه به نظر می‌رسد یکی از راه‌های ترویج منش پهلوانی، برجسته‌کردن کارهای اخلاقی در ورزش و تقبیح ورزشکاران بی‌اخلاق و ناهنجار است امری که امروزه بااهمیت دادن به رفتار و اخلاق پهلوانک‌های ایران‌زمین می‌تواند زمینه اتفاقی فرهنگی برای انتقال ارزش منش پهلوانانه و القای ارزش ادب به نسل بعدی نیز مؤثر باشد.

البته که جدای از ورزش زورخانه‌ای هر ورزش دیگری هم می‌تواند یادآور و الگویی برای رفتار جوانمردانه و تعلیم ادب به جامعه باشد اما در این میان وجه تمایز و افتخار ورزش زورخانه‌ای آمیختگی آن بافرهنگ غنی ایران باستان و همچنین تعالیم والای اسلام و تشیع است، ورزشی که با نام علی (ع) آغاز شده و ادامه پیدا می‌کند.باید بپذیریم که فضای امروزه ورزش در ایران با هوایی که درگذشته‌ای نه‌چندان دور در این ورزش قابل استشمام بود فاصله گرفته و به نظر این منش پهلوانی است که حلقه گمشده این روزهای ماست و به نظر ترویج فرهنگ زورخانه‌ای یکی از راه‌های تثبیت اخلاق و منش مردانگی در نسل‌ها خواهد بود. نکته‌ای که ادب و رفتار پهلوانک‌های ایران‌زمین بر صحنه عصر جدید یادآوری کرده است.

انتهای پیام/